Łojotokowe Zapalenie Skóry - Seborrheic dermatitis - Forum

Forum poświęcone Łojotokowemu Zapaleniu Skóry (ŁZS) - informacje (newsy, przyczyny, objawy), porady, leczenie.
Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:05

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr cze 05, 2013 10:56 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): Śr cze 05, 2013 10:18
Posty: 1
Lokalizacja: Wrocław
Cześć, tez mam problem z ŁZS już od ponad 10 lat. Zaciekawilo mnie ze mozna ta dolegliwość leczyć izotekiem, ponieważ mam siostrę która nigdy nie miała problemu z ŁZS a tylko z silnym tradzikiem którego leczyła ok 12 lat, używała rożne preparaty, antybiotyki itp. oczywiście wydała na to niemało kasy, aż w końcu lekarz przepisał jej izotek. Na poczatku brala 20 mg, potem 30 mg, a najdłużej 40 mg. Brała go 6 miesięcy. Teraz minęło ok. 3 miesięcy od zakończenia kuracji, problem z tradzikiem zniknął zostały tylko blizny, jednak ku jej zdziwieniu zaczął sie problem z ŁZS.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 05, 2013 10:56 


Góra
  
 
PostNapisane: Wt wrz 10, 2013 07:44 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): So mar 23, 2013 16:00
Posty: 9
Witam, to i może ja podzielę się swoimi doświadczeniami z izotretinoiną. Więc pani dermatolog przypisała mi go na trądzik, co prawda nie mam jakiegoś wielkiego, ale jednak bardzo mnie to męczyło psychicznie, bo już od dobrych 7 lat z nim mam do czynienia, a w wieku 22 lat mógłby odpuścić powoli a nie się nasilać. Ale wracając do tematu, biorę go od dwóch tygodni, w tym momencie na początku leczenia mam brać naprzemiennie 20mg/10mg/20mg później codziennie na wieczór po 10mg. Skutki uboczne, to suche usta i bóle pleców w kilka godzin po połknięciu tabletki.
Teraz o skutkach działania tabletek. Więc dla mnie to coś niesamowitego. Skóra już po 2 tygodniach od brania, zrobiła się normalna, choć chciałem zaznaczyć, że opanowałem schodzącą skórę i moim głównym problemem był mocny łojotok. No i teraz jest po prostu dobrze, brak łojotoku... wiem, że po zakończeniu brania, łojotok wróci, ale prawdopodobnie będę to brał pół roku, czyli mam pół roku normalnego życia jak dobrze pójdzie. Cieszę się nawet tym i będę korzystał jak tylko mogę z tego czasu. Dowiem się, czy później możliwa jest jakaś dawka podtrzymująca, czy to nie wchodzi w rachubę. Ale ludzie może warto zaryzykować i pójść do dermatologa i się z nim ugadać? Ten czas kuracji izo to tylko albo aż kilka miesięcy, ale dla mnie to chwila wytchnienia od problemów.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz paź 17, 2013 15:47 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): Cz paź 17, 2013 15:22
Posty: 2
Witam,

ja stosuje izotek na lzs od sierpnia 10mg i jest dobrze. 10 mg to najmniejsza dawka, wiec skutkow ubocznych nie mam, tylko suche usta ale na to pomaga pomadka Tisane. Mam zamiar stosowac co najmniej rok by podtrzymac efekt. Jedyne co mnie denerwuje to luszczace platki nosa. Zastanwiam sie, czy to nie jest wina grzybow. Zastanawiam sie nad lekiem z holandii, ktory zabija grzyby przez dwa tyg i nawrotow grzybow nie ma. Jest to drogi lek ale chce zbadac skore kolo nosa i bedzie wiadomo czy to sprawka grzybow. Luszczacy i swedzacy nos denerwuje mnie z dnia na dzien. Dam znac o efektach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz paź 17, 2013 16:17 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Pn lis 26, 2012 09:21
Posty: 16
Co to za lek z Holandii o którym piszesz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz paź 17, 2013 17:44 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): Cz paź 17, 2013 15:22
Posty: 2
Stromectol - skladnik Ivermektyna - zabija w organizmie grzyby i ponoc jest bezp. To jest lek na recepte ale kontaktowalem sie z apteka holenderska i wystarczy wyslac im skan recepty. Bierze sie 0,2mg/kg na mase ciala.U nas ten lek nie jest zarejestrowany :( bo to Polska :) Po opiniach zagranicznych dziala na swiad itd i ludzie sie wyleczyli. Za powstanie lzs tez odpowiedzialne sa grzyby. Ktos pisal ze komus pomagal ketokonazol. Ivermektyna zabija je wlasnie, tylko czy wszystkie... nie wiem. U nas glownym sprawca jest ponoc drozdzak - Malassezia. One zywia sie lojem, wiec stosuje izotek, ale chce je wytepic do konca.Z innej strony np. candida w naszym organizmie moze powodowac choroby skory jak inne paskudztwa, ktore tkwia w naszym organizmie, wiec trzeba leczyc sie od wewnatrz a nie od zewnatrz ale uwazac na zdrowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N sty 19, 2014 22:50 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): Cz lis 01, 2012 16:20
Posty: 5
Witam wszystkich :)
Właśnie zaczynam kurację izotretoiną, mam zażywać 1 tabletkę co drugi dzień (10 mg). Narazie mam zaplanowaną kurację na 2 miesiące, pozniej musze ponownie zrobić badania. Powiedzcie mi czy po zaprzestaniu kuracji widzieliście jakąś poprawę czy wszystko wróciło do poprzedniego stanu? Pytam bo podobno mogą mieć wpływ na prace gruczołow łojowych.
Pozdrawiam: Mateusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lut 10, 2014 19:55 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Pn lut 10, 2014 19:27
Posty: 28
Witam wszystkich borykających się z tą nie oszukujmy się - bardzo trudną do wyleczenia chorobą.

Walczę z nią bardzo długo, jakieś 5-6 lat, leczyć zacząłem gdzieś rok temu.
Dlaczego pisze tutaj? Bo też byłem na terapii Izotekami, konkretnie Aknenorminem. W zasadzie to wszystkie Izoteki są lekami na trądzik, aczkolwiek trądzik poniekąd ma podobną przyczynę co ŁZS. No więc w lipcu poszedłem do najlepszej ponoć pani dermatolog w Rybniku (pozdrawiam) no i ta bez wahania przepisała mi Aknenormin, kazała zrobić badania no i gdy wyszły pozytywnie to zacząć brać lek. Zacząłem w lipcu zeszłego roku 40mg/dobę, więc spora dawka, ale ważę >80kg.
Początki: masakryczne łuszczenie się skóry twarzy, dosłownie jak wąż, dzień w dzień gdzieś przez 2-3 tygodnie, potem pod tym względem nastąpiła poprawa. Potem doszły baaaaaardzo suche usta, które trzeba było po kilka razy dziennie smarować, co najważniejsze, nie było stanów zapalnych ŁZS, więc mimo tego już mi się podobało.
Przyszła połowa sierpnia i zaczęły pojawiać się pierwsze wysypki na rękach, swędzące jak cholera - lekarka powiedziała, że to z suchości, więc trzeba nawilżać. Tak też zrobiłem. To niestety nic nie pomagało, wysypka rozprzestrzeniała się na całe ręce i brzuch, aż w końcu w listopadzie nastąpił punkt kulminacyjny: byłem tak obsypany, że zlało się to w czerwoną skórę, ropiejącą w niektórych miejscach! Wyglądało to tak makabrycznie, że aż pojechałem z tym na izbę przyjęć, gdzie skierowano mnie gdzie indziej... Dostałem robioną maść do stosowania na te ekstremalnie wysuszone miejsca. W tym momencie rzuciłem w cholerę Aknenormin, mimo tego, że do końca kuracji zostało mi może kilka dni. Poszedłem do dermatolog i niestety wydała się olać całą sprawę. OK wyniki badań były dobre, ale to co sie działo z moją skórą to dosłownie horror - nie życzę tego nawet największemu wrogowi. Jakiś czas później definitywnie zakończyłem kurację Aknenorminem i dostałem maść na twarz, żeby zminimalizować ryzyko nawrotu. Generalnie lekarka była wręcz zachwycona jak zmieniła się moja skóra twarzy, ja też i zapewniała, że nawrót jest niemożliwy.
Niestety, niemożliwe stało się możliwym i pierwsze oznaki nawrotu pojawiły się już miesiąc po lekach. Szkoda, że tak szybko. Kwestą czasu jest powrót do stanu gdzieś sprzed roku, czyli obrzydliwych wyprysków, czerwonych jak burak, swędzenia i pieczenia. Tak więc owszem - izoteki są zabójczo skuteczne, ale w moim przypadku nie zażegnały choroby. Nie robię z tego tragedii, bo umiałem żyć z tym dziadostwem przez lata, więc teraz też dam radę.

Czy warto je brać? Czemu nie, ale ja już nigdy więcej ich nie wezmę biorąc pod uwagę jak poważne skutki uboczne mnie spotkały. Na razie jeszcze nie wiem co robić z swoją skórą, może zdecyduję się na badania androgenów i pójście tą drogą, ale na razie jeszcze nie wiem.
Pozdrawiam i życzę zdrowia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz maja 15, 2014 10:11 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): Cz maja 15, 2014 09:52
Posty: 1
Witam wszystkich.

Chciałabym podzielić się swoją opinią na temat leków z izotreoniną.

2 lata temu skończyłam kurację Izotekiem 20mg. Wcześniej od praktycznie 11 roku życia walczyłam z trądzikiem, okropnie przetłuszczającą się skórą glowy itd, Pani dermatolog przepisywała mi wiele leków, również takich robionych w aptece, nic to nie pomagało. Także mając 18 lat zaczełam kurację izo.
Przed 1 dawką Izoteku skierowała mnie na badania AlaT/AspaT, wszystko był ok.
Przez czas zażywania izo, stan skóry niesamowicie się polepszył i to dosłownie w ciągu kilku tygodni. Zniknął problem z trądzikiem, skóra głowy przestała się tak przetłuszczać, zniknał problem z łupieżem. Usta były bardzo przesuszone, tak samo cera, więc trzeba było stosować kremy kilka razy dziennie.

Po skończonej kuracji przez jakiś miesąc, dwa wszystko było ok. Następnie wrócił łojotok skalpu w takiej samej formie jak wcześniej, trądzik trochę też, co prawda mniejszy ale jednak. Ostatnio pojawił się łupież, żółtawe płaty na skalpie, a więc obajwy wskazujące na ŁZS. Zaznaczam, że przyjełam całą dawke izotreoniny jaka na moją mase ciała była przepisana.

Także, nie jestem do końca przekonana co do skuteczności leków z izo. :( Nie wiem jaka może być przyczyna tych objawów łojotoku u mnie. Czy ktoś z Was był w podobnej sytuacji? Warto zrobić badania hormonalne?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz maja 15, 2014 11:35 
Offline
administrator
administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 15, 2010 21:25
Posty: 838
Lokalizacja: KP / Pzn
Badania hormonalne zawsze warto zrobić. Wtedy wiadomo na czym się stoi.
W wielu przypadkach wyniki takich badań są w porządku a mimo to problem występuje. To jest właśnie genetyczna predyspozycja do takich a nie innych "stanów" skóry. Możliwe, że istnieje wrodzona wrażliwość receptorów przy gruczołach łojowych na androgeny, pomimo, że ilość tych hormonów jest w normie. Gruczoły łojowe można powiedzieć że w tym sensie są nadpobudliwe, w efekcie mamy do czynienie z łojotokiem ale także trądzikiem.
ŁZS to sprawa do której oprócz łojotoku dokładają się inne sprawy, i ma tutaj moim zdaniem duży wpływ czynników zewnętrznych (pielęgnacja, wilgotność powietrza). Cera łojotokowa nieodpowiednio pielęgnowana zawsze będzie przesuszona i podrażniona co może spowodować pojawienie się stanów zapalnych w postaci ŁZS.

_________________
Nie udzielam porad via prywatne wiadomości - pytania zadajemy na Forum.

Po pierwsze: Regulamin Forum.
Po drugie: FAQ Forum.
Po trzecie: Pytaj - to nie boli.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 28, 2014 13:59 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Pn lut 10, 2014 19:27
Posty: 28
Cytuj:
Także, nie jestem do końca przekonana co do skuteczności leków z izo. :( Nie wiem jaka może być przyczyna tych objawów łojotoku u mnie. Czy ktoś z Was był w podobnej sytuacji? Warto zrobić badania hormonalne?

Spoko, mi też ŁZS wróciło po miesiącu od odstawieniu izo. :twisted: To po prostu nie działa w tym przypadku i tyle.

Dzisiaj byłem u dermatologa, pomyślałem, a nóż widelec - ma same dobre opinie, to może coś pomoże. Strasznie sie rozczarowałem, nie oczekiwałem cudów, ale to co tam usłyszałem to jakaś kpina i robienie ze mnie debila - dosłownie. Zacznijmy od tego, że kazała mi przyjśc wtedy, gdy będą wyraźnie widoczne zmiany, czyli jak będzie stan zapalny - super, tylko jak ja mam przewidzieć kiedy będzie stan zapalny? Jak nawet będzie to zanim zaklepię wizytę to dawno będzie po nim. Druga sprawa - ja wyraźnie dawałem jej do zrozumienia, że mam ŁZS na twarzy, ona myślała, że to AZS. Trzecia sprawa - podkreślała jak ważna jest dieta, żeby nie jeść czekolady, kakao, truskawek, jakiegokolwiek nabiału itd. itd. Tylko, że ja jestem aktualnie na diecie i praktycznie nie jem żadnych z tych zakazanych produktów. No i teraz najlepsze - uznała, że zły wpływ na to mają odżywki białkowe, które biorę od jakiegoś miesiąca wówczas, gdy mówiłem jej, że problem jest u mnie od lat...
Na prawdę straciłem wiarę w dermatologów, tutaj na forum znajdzie się całą masę lepszych porad za darmo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 28, 2014 13:59 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL