Łojotokowe Zapalenie Skóry - Seborrheic dermatitis - Forum

Forum poświęcone Łojotokowemu Zapaleniu Skóry (ŁZS) - informacje (newsy, przyczyny, objawy), porady, leczenie.
Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:34

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt cze 25, 2010 20:12 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): Pt cze 25, 2010 19:44
Posty: 8
Witam wszystkich, to mój pierwszy post tutaj, opiszę przebieg mojej choroby. Nigdy nie przejmowałem się jakoś szczególnie włosami, nie zwracałem aż tak uwagi ile ich mam i jak rosną, ale ŁZS to zmieniło. Około 2,5 roku temu fryzjerka powiedziała mi, że mam zaczerwienioną skórę głowy w okolicach potylicy, zbagatelizowałem sprawę, pomyślałem że to może od czapki czy uderzenia. Czasami na skórze głowy pojawił się jakiś wysięk, ale to były pojedyncze i sporadyczne przypadki. Wszystko działo się w wakacje, przyszła zima i sytuacja się pogorszyła, pojawiło się więcej wysięków i to zmusiło mnie żebym zapisał się na wizytę do dermatologa. Dermatolog zapisała jakiś płyn na wysuszanie wyprysków (davercin) i inny płyn na smarowanie zaczerwienionych miejsc, poza tym szampon (chyba stieprox). Do tego zaleciła stosowanie szamponów na skórę łojotokową i to wszystko, cała wizyta trwała 5 minut. Od tego czasu było lepiej i gorzej, znalazłem najlepszą dla mnie "mieszankę" szamponów: na zmianę stosowałem selsun blue oraz drugi którego nazwy nie pamiętam (śmierdzący asfaltem). Poza tym przez 2,5 roku strasznie przerzedziły mi się włosy, wcześniej nie zwracałem na to tak uwagi, bo jak wspomniałem zawsze miałem rzadkie włosy, ale teraz jest masakra. Chciałbym jakoś to cofnąć, ale nie wiem czy to w ogóle jest możliwe. Przez ostatnie dwa miesiące sytuacja ze skórą głowy znacznie się pogorszyła, poszedłem znów do tej samej dematolog, zapisałą mi jakiś płyn do smarowania czerwonych miejsc (dormovate) oraz szampon (znów stieprox). Zauważyłem chwilową poprawę, jednak po odstawieniu dermovate stan skóry pogorszył się masakrycznie. Pojawiło się mnóstwo czerwonych krostek, wcześniej były jedynie we włosach, a teraz część pojawiła się na skroniach. Nie wiem już co mam robić, powoli tracę nadzieję że mój stan się poprawi. Umówiłem się znów do dermatologa, tylko tym razem do innego, mam nadzieję że lepszego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 25, 2010 20:12 


Góra
  
 
PostNapisane: So cze 26, 2010 20:23 
Offline
bywalec
bywalec

Dołączył(a): So maja 22, 2010 11:50
Posty: 35
witaj na forum, od razu do rzeczy:
1. czy diagnoza lekarza była jednoznaczna, że to łzs? co do fachowości samej porady i czasu trwania wizyty to niestety ale także przywykłem, przy czym wizyta prywatna wcale nie rozwiązuje problemów - dlatego polecam forum :wink:
2. czy w Twojej rodzinie- tata, dziadek- występowało łysienie? Sam łojotok go raczej nie powoduje, a jedynie (i aż) pogłębia
3. rada na wizytę u lekarza - pytaj czy czasem lek/maść, którą Ci przepisze, nie jest sterydem. Google mówi, że te Twoje Dermovate to bardzo silny steryd na łuszczycę. Nie ma się co dziwić, że po odstawieniu problem wraca i to z intensywniej. Takiemu lekarzowi radzę podziękować jak najszybciej. Przy okazji możesz opisać wizytę w stosownym dziale na forum.
4. co do maści, diety itp to masz forum i odpowiednie wątki. Ja ostatnio stosuję Clarsebic i chyba działa- albo to dieta :) Jeśli widzisz, że Stieprox nie pomaga, to go zmień na inny, mi pomaga wspomniany Selsun.
5. najważniejsze - głowa do góry! każdy z nas się czasem podłamuje widząc się w lustrze, ale łzs tylko czeka na naszą depresję. Postaraj się uspokoić, melisa czy jak najczęstszy śmiech może tylko pomóc. W razie czego forum służy pomocą :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N cze 27, 2010 10:10 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): Pt cze 25, 2010 19:44
Posty: 8
Dzięki za odzew, co do punktów:

1. Podczas pierwszej wizyty usłyszałem "łojotok", podczas ostatniej "łojotokowe zapalenie skóry", wg lekarki, ta diagnoza jest jednoznaczna.

2. W rodzinie łysienie występowało u dziadków, ale też nie jakieś duże i raczej związane z wiekiem ("cofanie się" linii włosów). Tak jak napisałem wcześniej, nie miałem nigdy gęstych włosów, do tego się już przyzwyczaiłem.

3. Lekarza zmieniłem, w najbliższą środę idę na wizytę.

4. Selsun Blue też najlepiej na mnie działa, jednak za często stosowany za bardzo wysusza skórę, no i pomaga z zaczerwienieniem skóry.

5. Czytałem, że stres może pogłębić stan choroby. Możliwe, że miałem go ostatni sporo (studia, które kończę). Ale nie należę do pesymistów, jedynie widząc takie nagłe pogorszenie załamuje się, bo stosuję leki które miały pomóc a działają zupełnie ona odwrót.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N cze 27, 2010 17:39 
Offline
bywalec
bywalec

Dołączył(a): So maja 22, 2010 11:50
Posty: 35
Dopiero co przechodziłem podobne stresy - od dwóch tygodni jestem magistrem - więc dobrze wiem, że nie jest lekko się nie stresować. Do czasu wizyty poczytaj trochę na necie, żeby być dobrze przygotowanym podczas rozmowy z lekarzem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N cze 27, 2010 19:20 
Offline
administrator
administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 16, 2010 14:27
Posty: 320
Lokalizacja: mazury
Zgadza się. Przemyśl wszystko. Rozpisz na kartce to, co do tej pory stosowałeś i w jakich ilościach. Oczywiście nie zapomnij zapisać wszystkie swoje pytania na kartce. Gwarantuję, że o niczym nie zapomnisz :)

_________________
Po pierwsze: Regulamin Forum.
Po drugie: FAQ Forum.
Po trzecie: Pytaj - to nie boli.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lip 02, 2010 22:28 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): Pt cze 25, 2010 19:44
Posty: 8
Minęło trochę czasu, byłem na wizycie u nowego dermatologa. Okazało się, że opisywany przeze mnie wyżej lek (dermovate) to bardzo silny steryd, który może powodować skutek uboczny jakim jest trądzik (jakaś odmiana trądziku która polega na tym, że na głowie robią się małe czerwone guzki, z których wypadają włosy) i to mnie spotkało. Muszę powiedzieć, że pan doktor ma o niebo lepsze podejście do pacjenta niż poprzedni dermatolog u którego byłem. Zapisał mi parę leków (nazwy podam później): dwie w buteleczce do smarowania skóry głosy, maść na wyżej opisany trądzik do stosowania na twarz, maść na skórę głowy (to zrobili mi w aptece). Dodatkowo dostałem tabletki, które mają wyleczyć ten trądzik, i drugie (do stosowania w momencie jak skończą się te pierwsze), przeciwgrzybiczne. Dostałem dokładny opis co i w jaki sposób stosować, poza receptami, wydruk na którym to wszystko było opisane. Poza tym wiem, że gdy przyjdę na następną wizytę to lekarz będzie wiedział kiedy byłem ostatnim razem, o czym rozmawialiśmy co mi zapisał i w jakich dawkach, ponieważ notował na bieżąco wszystko w komputerze (poprzedni lekarz, nie pamiętam aby otwierał przy nie moją kartę pacjenta). Zapomniałem o szamponie który mam stosować - selsun blue (na razie codziennie, po 5 dniach - 3 razy w tygodniu), pomiędzy mam stosować bezzapachowy, antyalergiczny szampon z apteki. Poza garścią solidnych porad i wiedzy, którą Pan doktor wyłożył mi w zrozumiały dla mnie sposób, dostałem słowa otuchy. Jedyny minus - cena. Wizyta 100 zł, leki 220 zł (wliczając szampon). Jestem umówiony na następną wizytę za niecały miesiąc, gdzie lekarz oceni efekty tej kuracji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So lip 03, 2010 07:11 
Offline
administrator
administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 16, 2010 14:27
Posty: 320
Lokalizacja: mazury
Szkoda, że tak mało jest takich lekarzy. Napisz kolego drogi jaką dokładnie kuracje pan dr Ci zapisał. Pozdrawiam.

_________________
Po pierwsze: Regulamin Forum.
Po drugie: FAQ Forum.
Po trzecie: Pytaj - to nie boli.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lip 14, 2010 08:25 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): Pt cze 25, 2010 19:44
Posty: 8
TETRALYSAL - 1 tabletka, 1 x dziennie przez 16 dni (+/- 2 godziny od przyjęcia tabletki nie jeść nabiału, nie pić alkoholu), jak lek się skończy - 2 dni przerwy i:

TRIOXAL - 2 tabletki, 2 x dziennie po jedzeniu przez 7 dni

SELSUN BLUE - do włosów tłustych, 1 x dziennie przez 5 dni (pianę trzymać na głowie przez 5 minut), potem 1 x na 3 mycia, do codziennego użytku stosować szampony bezzapachowe

AC. SALICYLICI - maść robiona w aptece, smarować skórę głowy na noc przez 5 dni, rano umyć SELSUN BLUE

PIROLAM 1% - smarować głowę 1 x dziennie aż do skończenia leku (ma 2 buteleczki płynu)

ELOCOM - płyn na skórę, 1 x dziennie przez 10 dni, smarować chore miejsca (swędzące, zaczerwienione)


Jestem w połowie leczenia, muszę przyznać że efekty są widoczne, ta maść robiona dała niezłe efekty, ale strasznie śmierdziała (siarką czy czymś). Ostatnio zauważyłem, że zrobił mi się mega łupież, nie wiem jak sobie z tym poradzić, SELSUN BLUE nie bardzo pomaga, a nawet bardziej wysusza skórę. Na całej skórze głowy widać złuszczający się naskórek, który nie chce "od razu" odejść.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 09:37 
Offline
administrator
administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 16, 2010 14:27
Posty: 320
Lokalizacja: mazury
Cytuj:
TETRALYSAL

Limecyklina jest antybiotykiem należącym do grupy tetracyklin. Efekt terapeutyczny w trądziku polega na działaniu:
przeciwbakteryjnym wobec Propionibacterium acnes,
przeciwzapalnym,
unieczynniającym bakteryjny enzym odpowiedzialny za produkcję drażniących kwasów tłuszczowych.
Klinicznie wpływa na zmniejszenie ilości elementów zapalnych:
grudek,
krost,
guzków,
cyst,
nacieków.


Cytuj:
TRIOXAL

Wskazania: Kandydoza sromu i pochwy. Łupież pstry. Grzybica skóry wywołana przez wrażliwe na itrakonazol grzyby (m.in. grzybica stóp, tułowia, rąk). Grzybica paznokci wywołana przez dermatofity i/lub drożdżaki. Grzybicze zakażenie rogówki. Kandydoza jamy ustnej. Grzybice układowe.


Powiedzmy w chwili stosowania TETRALYSALu, TRIOXAL działa jako lek osłonowy, ponieważ w chwili stosowania antybiotyku wszystkie bakterei w Twoim organizmie są koszone: złe oraz te dobre. Wykoszenie dobrych bakterii równa się z rozrostem grzybicy, czy tam drożdżycy co potęguje ŁZS.

Cytuj:
SELSUN BLUE - do włosów tłustych, 1 x dziennie przez 5 dni (pianę trzymać na głowie przez 5 minut), potem 1 x na 3 mycia, do codziennego użytku stosować szampony bezzapachowe


Pierwszy raz spotkałem się z takim dawkowaniem. Ale jest w tym coś logicznego. Pamiętaj, że stosowanie w taki sposób tego szamponu przez np. 2 miesiące może pogorszyć znacząco stan Twoich włosów = wypadanie.

Cytuj:
AC. SALICYLICI - maść robiona w aptece, smarować skórę głowy na noc przez 5 dni, rano umyć SELSUN BLUE


Maść chyba na złuszczanie naskórka. Pewnie można by zastąpić Cerkogelem, lub Squamaxem.

Cytuj:
PIROLAM 1% - smarować głowę 1 x dziennie aż do skończenia leku (ma 2 buteleczki płynu)


Lek przeciwgrzybiczy, pochodna pirydynonu o złożonym mechanizmie działania. Hamuje wychwyt leucyny i gromadzenie przez komórki substratów niezbędnych dla procesów przemiany materii i wzrostu komórek grzyba. Przenika do skóry przez naskórek, mieszki włosowe i gruczoły łojowe, osiągając w niej stężenia 10-15 razy większe niż MIC grzyba. Działa grzybobójczo na dermatofity (rodzaje Epidermophyton, Microsporum, Trichophyton), drożdżaki (Candida spp., Cryptococcus neoformans), Malassezia furfur, Aspergillus spp. oraz przeciwbakteryjnie (bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie). Wywiera również - silniejsze niż ketokonazol, flukonazol i mikonazol - działanie przeciwzapalne, związane z hamowaniem cyklooksygenazy i lipooksygenazy.

Cytuj:
ELOCOM - płyn na skórę, 1 x dziennie przez 10 dni, smarować chore miejsca (swędzące, zaczerwienione)


STERYD.


Podsumowując. Lekarzem nie jestem, a tym bardziej nie posiadam stopnia doktora nauk medycznych więc nie powinienem się wypowiadać. Zawsze słyszałem, że co za dużo to nie zdrowo. Twój lekarz przywalił dla ŁZS ze wszystkich możliwych dział. Czy to dobre? Nie wiem. Wszystko wyjdzie w praktyce.

Ale np. Selsun Blue, Pirolam 1%, Elocom - wszystko działa przeciwzapalnie. 3X przeciwzapalnie?

Selsun Blue, Pirolam, Trioxal - wszystko przeciw grzybiczo - 3 x przeciwgrzybiczo.

Cytuj:
(+/- 2 godziny od przyjęcia tabletki nie jeść nabiału, nie pić alkoholu),


Człowieku, przy takiej ogólnej bombie dla organizmu, alkohol to samobójstwo.

_________________
Po pierwsze: Regulamin Forum.
Po drugie: FAQ Forum.
Po trzecie: Pytaj - to nie boli.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 10:13 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): Pt cze 25, 2010 19:44
Posty: 8
Jak napisałem wcześniej po dermovate (sterydzie który zapisała mi poprzednia dermatolog) wyskoczył mi paskudny trądzik na owłosionej skórze głowy, stąd tak intensywna kuracja. Steryd który zapisał mi obecny dermatolog już odstawiłem (stosowałem go krótko). Za tydzień jestem umówiony na kolejną wizytę, ale już mogę powiedzieć że efekt kuracji jest pozytywny. Selsun Blue miałem stosować 1 x 3 mycia, jednak zauważyłem że strasznie wysusza skórę głowy więc trochę spasowałem i stosuję rzadziej. Ta maść robiona była chyba na trądzik, który pojawił się po sterydzie, a nie na złuszczanie. Podsumowując, myślę że kuracja nie była przesadzona, leki przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne miały jedynie pomóc odzyskać równowagę skórze głowy. Pozdrawiam ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 10:13 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL