Łojotokowe Zapalenie Skóry - Seborrheic dermatitis - Forum

Forum poświęcone Łojotokowemu Zapaleniu Skóry (ŁZS) - informacje (newsy, przyczyny, objawy), porady, leczenie.
Teraz jest Pn lis 18, 2019 13:54

Strefa czasowa: UTC

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt cze 18, 2010 11:54 
nowicjusz
nowicjusz

Witam!
Styczność z ŁZS mam od bardzo dawna nie byłem nawet tego świadomy. Już jak byłem dzieckiem miałem ciemieniuchę, mama myła mi głowę jakimś szamponem na to i efekty były marne. Po jakimś czasie to przeszło ale później w podstawówce kl.4 bardzo łuszczyła mi się skóra twarzy. Smarowałem ją zwykłymi kremami głównie czoło bo tam najbardziej łuszczyła mi się skóra i myłem się mydłem co jeszcze bardziej pogarszało sprawę. Łupież też miałem i to bardzo obfity. Trwało to dobre kilka lat raz było lepiej, raz gorzej. Głównie jesienią i zimą było najgorzej a latem ustępowało i tak jest do dziś. Do tego mam jeszcze bardzo jasną karnację skóry wręcz bladą, rodzina i znajomi zawsze pytali co ty taki blady i do tego ta skóra aż w końcu się przyzwyczaili. Z czasem łupież przeszedł ale zaczęły się pojawiać czerwone plamki na policzkach. Wizytę u dermatologa odwlekałem z czystego lenistwa, w końcu poszedłem. Pani dermatolog powiedziała że nic mi nie jest, może to przez twardą wodę i przepisała mi Pimafucort i coś do mycia twarzy. Tej maści użyłem kilka razy na te czerwone plamki i przeszło więc zaprzestałem jej używania ale skóra twarzy była taka sama. W między czasie na plecach, ramionach i klatce piersiowej wyskoczyły mi takie syfki. Następny raz poszedłem do dermatologa po roku, to jakoś tydzień temu ale wcześniej sam szperając po internecie i czytając różne artykuły sam zdiagnozowałem, że może być to ŁZS i dermatolog to potwierdził a te syfki to niby trądzik. Przepisał Clarsebic, znowu tą maść Pimafucort i taki spirytus na te syfki więc zacząłem używać tej pierwszej a tą drugą nie bo wiedziałem że to steryd(z waszego forum :) ) i smaruję się tym spirytusem. Teraz jest lekka poprawa, skóra twarzy już mało się łuszczy ale są te czerwone plamki(znowu wyczytałem na tym forum i kupiłem Alantan Plus w kremie :) 6.50 zł w taniej aptece :) ) i wziąłem się w garść że muszę to zmienić tzn leczyć :) Od pół roku obserwuje moje włosy i robią mi się zakola :| kończąc chciałem spytać czy ŁZS może być przyczyną tego? Proszę o polecenie szamponu i środku do mycia twarzy :)

Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 18, 2010 11:54 

PostNapisane: So cze 19, 2010 09:07 
bywalec
bywalec

Co do łysienia to (z tego, co słyszałem) jest to możliwe, dlatego warto porządnie zadbać o włosy.
Co do szamponów i środków do mycia twarzy masz osobne tematy:
szampony: http://lojotokowe-zapalenie-skory.phorum.pl/viewtopic.php?f=9&t=17
pielęgnacja twarzy: http://lojotokowe-zapalenie-skory.phorum.pl/viewtopic.php?f=8&t=16

Pierwszy z nich nie zawiera odpowiedzi, więc rzucę Ci parę nazw do poszperania w necie: Selsun Blue (mi pomaga o tyle, że znika swędzenie), Mediket Plus i Mediket Ictamo, Dercos z Vichy (seria zielona z selenem- jak w selsunie), Stieprox (chyba na receptę), Kerium od La Roche, Noell i inne z ketokonazolem. Jest ich sporo i z tego co ludzie mówią to trzeba na sobie wypróbować.

PostNapisane: So cze 19, 2010 09:39 
administrator
administrator

Witamy w gronie !

Ważna rzecz - sterydy możesz spokojnie wywalić do kosza. Przepisanie ich przez dermatologa do stosowania na twarz to bardzo nieśmieszny cios poniżej pasa dla nas. Na klatkę piersiową również, bo tam też skóra jest dosyć cienka i delikatna. Przy tak przewlekłej chorobie, do "pielęgnacji" / zaleczania (jak kto woli) można stosować tylko stuprocentowo bezpieczne specyfiki.

Skoro napisałeś:
Kamil napisał(a):
(...) i wziąłem się w garść że muszę to zmienić tzn leczyć (...)

To powinieneś pytać z której strony masz ugryźć ŁZS żeby się go pozbyć, bo szampony i maści tego nie zrobią.

ŁZS może przyczyniać się do utraty włosów, zwłaszcza jeżeli skóra głowy jest w naprawdę fatalnym stanie - czyli nie funkcjonuje prawidłowo > pojawia się łuska, plamy, podrażnienie i może do tego dochodzić swędzenie; nieodpowiednie ukrwienie - a co za tym idzie i odżywienie - brodawki włosa i problem gotowy. Jednak u mężczyzn, nawet lekko po dwudziestce, może dochodzić do przerzedzania się włosów i zwykle jest to problem łysienia androgenowego.

A co do preparatów na twarz i głowę. To podpiszę się pod kolegą z góry. Niestety zwykle wszystko sprowadza się do tego, że samemu trzeba zacząć kombinowanie, na każdego działa co innego, ale warto oczywiście zacząć od tych rzeczy najczęściej polecanych.

Po pierwsze: Regulamin Forum.
Po drugie: FAQ Forum.
Po trzecie: Pytaj - to nie boli.

PostNapisane: So cze 19, 2010 16:02 
nowicjusz
nowicjusz

lily napisał(a):
To powinieneś pytać z której strony masz ugryźć ŁZS żeby się go pozbyć, bo szampony i maści tego nie zrobią.

Od czego warto zacząć?

PostNapisane: So cze 19, 2010 18:28 
administrator
administrator

Ja polecam zacząć od zbadania się w kierunku przerostu Candidy.
Zwykle lekarze posyłają na badania morfologii i biochemii krwi. Miałam je robione niejednokrotnie i wszystko w idealnej normie, wyniki wręcz książkowe, niekiedy były jedynie zmiany w różnych frakcjach leukocytów które nie wskazywały niestety na nic konkretnego a jedynie na jakiś aktualnie toczący się proces zapalny.

Po pierwsze: Regulamin Forum.
Po drugie: FAQ Forum.
Po trzecie: Pytaj - to nie boli.

PostNapisane: N cze 20, 2010 19:26 
administrator
administrator

kamil napisał(a):
Od pół roku obserwuje moje włosy i robią mi się zakola

Łzs ma wpływ na wypadanie włosów. Tak naprawdę nie ma opcji, żeby przez ŁZS utracić wszystkie włosy. Musiałbyś naprawdę zaniedbać głowę, żeby zrobiła Ci się ogromna łuska. Wtedy włosy wypadną i mogą nie odrosnąć. ŁZS ma to do siebie, że sprzyja wypadaniu włosów. Więc te Twoje zakola to nie jest efekt ŁZS, tylko łysienia androgennego, ale samo ŁZS to potęguje i przyspiesza te łysienie. Zalecz skórę głowy stosując Cerkogel + jakiś szampon. Jak będzie poprawa to Loxon 2% wcierać 2 X dziennie i będzie looz :) Ja to wszystko przerobiłem na własnej skórze. Do tego miałem taki okres, że z całej głowy sypały mi się włosy, ale to już był efekt ŁZS. W ok 3 miesiące strasznie mi się przerzedziły. Zostało mi może 50% tego co miałem wcześniej. Ale cały czas walczyłem i włosy odrosły :) Zakola mam nadal, ale to już łysienie androgenne. Reasumując: nie obserwować, a walczyć :)

PostNapisane: Pn cze 21, 2010 16:34 
nowicjusz
nowicjusz

Dziękuję za wypowiedzi. Łupieżu raczej nie mam jak już coś to bardzo mało go jest i skóra głowy jest w dobrym stanie, ale jeśli ŁZS przyspiesza łysieniu i wypadaniu włosów to muszę temu przeciwdziałać.

Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 21, 2010 16:34 

Strefa czasowa: UTC