Łojotokowe Zapalenie Skóry - Seborrheic dermatitis - Forum

Forum poświęcone Łojotokowemu Zapaleniu Skóry (ŁZS) - informacje (newsy, przyczyny, objawy), porady, leczenie.
Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:40

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr paź 01, 2014 11:23 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): Śr paź 01, 2014 11:05
Posty: 1
Witam,

Mam 39 lat, z ŁZS żyję sobie od około 9ciu czyli od trzydziestych urodzin. Początkowo ŁZS objawiało się delikatnymi
zaczerwieniami po obu stronach nosa. Potem zrobił się z tego klasyczny czerwony motyl, doszło ogólne zaczerwienieni twarzy i czoła. W skrajnej 'napaści ŁZSu' całość łuszczyła się a skóra schodziła drobnymi białymi płatkami.
Od zawsze jak pamiętam miałem problem z przetłuszczająca się głową oraz z łupieżem. Łupież wyeliminowałem szamponami. Z biegiem lat poszły sobie w diabły również włosy, ale będąc facetem to nie problem - po prostu noszę na 0,5 mm lub golę na zero maszynką i jest ok.

Objawy ŁZS (zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, łuszczenie się skóry) przychodzą i odchodzą samoistnie. Generalnie skóra twarzy w rejonie boków nosa i czoła wygląda lepiej wiosną i latem (słońce widać jej służy). Gorzej jest jesienią i zimą. Wielokrotnie spotykając w zimie znajomych słyszę pytanie 'czy byłem na urlopie w ciepłych krajach' a na moje lekkie zdziwienie pada stwierdzenie 'bo masz taką czerwoną twarz jak od opalania' ;) Taki wątek humorystyczny :)

Pomimo dziewięciu lat z ŁZS nie potrafię w żaden logiczny i sensowny sposób powiązać zaognienia objawów z a) dietą b)okazjonalnym piciem alkoholu c)uprawianiem sportu itp. Wiem tylko, że po niektórych czerwonych winach (szczególnie gruzińskich) ŁZS uderza ze szczególną mocą.

Leczenie? Na początku leczenie prowadziła dermatolog. Były maści sterydowe (na szczęście krótko), ręcznie robione maści siarkowe na receptę, cynkowe, tabletki itp. Tak naprawdę nic nie pomaga w sposób oczywisty i jednoznaczny. Czasami łagodzi objawy, czasami nie. Wydaje mi się, że to bardziej zależy od samego organizmu - kiedy jest osłabiony wówczas łzs hula ile dusza zapragnie - i żadne maści itp nie pomagają za bardzo.

Ale po lekturze forum doszedłem do wniosku, że zrobię sobie test na alergie. Czy wierzę w całkowite wyleczenie ŁZS ? Nie. Przezwyczaiłem się do tej myśli i tak już żyję te 9 lat. Dobrze by jednak było, by owe 'nasilenia' objawów wyeliminować lub maksymalnie ograniczyć ...

Pozdrawiam wszystkich borykających się z tym samopowracającym ustrojstwem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 01, 2014 11:23 


Góra
  
 
PostNapisane: Wt sty 06, 2015 13:17 
Offline
administrator
administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 15, 2010 21:25
Posty: 838
Lokalizacja: KP / Pzn
Daj znać jak po badaniach. W wyleczenie ŁZS też nie wierzę. Ale w zaleczanie (tak, ciągłe zaleczanie jako proces ciągły i nieustający), jak najbardziej wierzę bo i do dnia dzisiejszego tylko dzięki temu funkcjonuję.
Swoją drogą skoro to choroba przewlekła, to może kiedyś ktoś pokusi się o badania na tyle szczegółowe (może i genomu, heh, takie naiwne marzenia ;) że będzie wiadomo jak skutecznie tą chorobę leczyć.

_________________
Nie udzielam porad via prywatne wiadomości - pytania zadajemy na Forum.

Po pierwsze: Regulamin Forum.
Po drugie: FAQ Forum.
Po trzecie: Pytaj - to nie boli.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N sty 11, 2015 16:11 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2014 11:24
Posty: 11
@chojnak

Skoro zaobserwowałeś zaostrzenie objawów w okresie zimowym, to znak że może mieć na to wpływ słońce, a dokładniej witamina D produkowana przez skórę właśnie pod wpływem promieniowania. Na twoim miejscu zbadałbym poziom 25(OH)D3 we krwii i rozpoczął suplementację preparatami w stylu "witamina D3 forte".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt sty 13, 2015 16:14 
Offline
weteran
weteran

Dołączył(a): N lis 17, 2013 19:50
Posty: 284
Co do pory roku to u mnie też latem jest sporo poprawa. Nie dość, że skóra się opali to zaczerwienia są mniej widoczne to wgl człowiek czuje, że żyje. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lip 01, 2018 11:49 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): N lip 01, 2018 11:01
Posty: 17
Miałam ŁZS około 10 lat. Chodziłam do dermatologów najlepszych w warszawie a Ci przepisywali mi mocne szampony/sterydy które nic nie zmeiniały. Okazało się że przyczyną przetłuszczania się włosów jest alergia na wszelkie chemikalia zawarte w szamponach również tych organicznych (wydawałam około 600 zł miesięcznie-szampny sprowadzałam z USA w ilościach sporych w poszukiwaniu czegoś co mnie w końcu wyleczy) na szampony które po jednym/dwóch użyciach mnie uczulały a głowa swędziała. Rozwiązaniem okazał się szampon:

Free_ and clear shampoo z niebieskimi napisami - Pharmaceutical Specialties - do zamówienia na ebay.com. Ten szampon jest na wielu stronach amerykańskich jako numer 1 dla alergików.
Do tego używam raz na tydzień peelingu enzymatycznego Mineral Treatment_ Wood soothing eudemic oil -oczyszcza skóre głowy kwasem salicylowym i usuwa tłuszcz z którego tworzy się łzs- zostawiam na 10-14 min i zmywam szamponem. Ten specyfik jest na bazie wody i nie powoduje uwrazliwienia jak inne oparte na alkoholu. Alkohol powoduje uwrażliwienie skóry a ta broniąc się wytwarza sebum.
W końcu ulga :). Te dwa produkty są bardzo ważne! Po jakimś czasie ten peeling też mnie uczulił więc teraz używam tylko szamponu Free and Clear.

Drugą przyczyną u mnie okazała się być ALERGIA POKARMOWA na kofeinę (kawę) i mleko i jego przetwory (ser, śmietana, jogurty). polecam testy alericzne pokarmowe.

Na twarz użyłam żelu z BiodermySensibio DS+ - i szybko mi twarz wyleczył.

Te dwa kosmetyki zawierają same bardzo delikatne substancje myjące przez co są dobre dla naszej skóry głowy.
Przy poszukiwaniu przyczyny ŁZS natrafiłam na: https://www.youtube.com/watch?v=LhaleZ3c6b8
i bazując na tym znalazłam metodę która u mnie się sprawdziła. Kurację stosuję 3-4 miesiąc, łzs nie mam, włosy się dobrze mi trzymają i w końcu nic mnie nie swędzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 01, 2018 11:49 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL