Łojotokowe Zapalenie Skóry - Seborrheic dermatitis - Forum

Forum poświęcone Łojotokowemu Zapaleniu Skóry (ŁZS) - informacje (newsy, przyczyny, objawy), porady, leczenie.
Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:28

Strefa czasowa: UTC




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt maja 20, 2014 14:30 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Pn maja 12, 2014 16:31
Posty: 28
rafael, mam do Ciebie jeszcze pytanko. Co przyniosło Ci najlepszy efekt w walce z tym motylem i po jakim czasie ten problem z alkoholem i ciepłymi pomieszczeniami minął? :) Jestem troszkę niecierpliwy, szczególnie, że dziś po nałożeniu kremu z La Roche zaczerwienienie nasiliło się. Używasz w lecie jakiś filtrów na twarz przed wyjściem z domu?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 20, 2014 14:30 


Góra
  
 
PostNapisane: Wt maja 20, 2014 21:24 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 20:28
Posty: 23
Jatoja najlepsze efekty przyniosło mi kilka rzeczy:
- odstawienie Protopica (używam go teraz sporadycznie, a nie codziennie na "motyla" jak było to na samym początku. Teraz stosuję go tylko w awaryjnych sytuacjach i tylko punktowo nakładam na "wypryski" łzs-owe np. dzisiaj mam w trzech miejscach w okolicy nosa).
- OCM - olejowanie twarzy (czego obecnie już nie robię, bo mi się trochę nie chce. Nie widzę pogorszenia po zaprzestaniu tej metody, ale na pewno pomogła mi przy zaleczaniu motyla)
- krem brzozowo-rokitnikowy z Sylveco na noc (bez tego nie wyobrażam sobie obecnie codziennej pielęgnacji)

Problem z czerwienieniem się po alkoholu i w ciepłych pomieszczeniach zniknął w sumie wtedy co i motyl. Czyli zaleczyłem motyla i przestałem sie czerwienic. Jeśli chodzi o czas w jakim zniknął motyl to około 4-5 miesięcy, ale to też dlatego, że dopiero szukałem co na mnie działa, jakie kosmetyki i zabiegi. Gdybym wiedział wtedy to, co wiem już teraz, to na pewno ten czas byłby sporo krótszy, pewnie parę tygodni.
Ogólnie najważniejsze u mnie jest niedopuszczenie do wysuszenia skóry. Zaraz po kąpieli spryskuję twarz wodą termalną i jak tylko wyschnie to nakładam krem (nie wcieram mocno, wklepuję delikatnie). Testowałem na sobie wcześniej wysuszanie skóry, ale przyniosło to tylko nasilenie objawów. Najważniejsze jest nawilżanie. Rano krem la roche (za pierwszym podejściem do tego kremu miałem tak jak Ty i miałem go wyrzucić do kosza, ale dałem mu jeszcze szanse i dopiero za drugim podejściem po paru miesiącach nauczyłem się go stosować, a może też pozytywny efekt był wynikiem tego, że skóra była przy drugim podejściu już mocno nawilżana, ciężko mi określić). Krem la roche nie daje odrazu efektów (podobnie pisze na ulotce), efekty pojawiają się dopiero po paru tygodniach. W połączeniu z innymi zabiegami stosowanie tego kremu przyniosło u mnie efekt. Nie wiem jakby zadziałał sam bez pozostałej pielęgnacji. Na początku po kilku dniach stosowania la roche pojawiała się reakcja w postaci czerwonych zmian w miejscu stosowania, które po kilkunastu minutach znikały, było to sygnałem, żeby na drugi dzień odstawić la roche i użyć innego kremu, w moim przypadku był to krem AA, stosowany przez dzień, dwa. Potem był spowrotem la roche i tak na zmianę. Na początku co tydzień , dwa musiałem odstawić la roche, a teraz co około 2 miesiące. A ostatnio to nawet nie pamiętam kiedy miałem reakcję na la roche.
Jeśli chodzi o moją ochronę przed słońcem to nie patrzę na żadne filtry w kremach. Grunt, żeby to był krem, który nie powoduje reakcji i nawilża twarz. W lecie dużo pracuję na słońcu i wtedy co 2h robię przerwy, pryskam wtedy twarz wodą termalną, a jak widzę, ze zaczyna się wysuszać to nakładam jeszcze krem AA. Moja rada nigdy nie dokładaj sobie la rocha na la rocha bo zwykle u mnie pojawiała się wtedy reakcja. Raz dziennie wystarczy.
Nigdy nie zapominam o kremowaniu twarzy rano i wieczorem. Po prostu trzeba nawilżać. I jak najmniej dotykać łapami po twarzy i jak najmniej myć twarz. Mnie osobiście wszystkie żele nawet te najdelikatniejsze mocno wysuszają. Myję twarz tylko wieczorem szamponem babydream a rano używam hydrolatu oczarowego (delikatnie przecieram płatkiem twarz), zero mydeł !

ŁZS jest już trochę ze mną i nauczyłem się z nim żyć. Kiedyś bardzo mi przeszkadzał, a teraz jakoś sobie z tym radzę psychicznie. Moi znajomi od browarka, wiedzą ze mam chorobę skóry i nie zwracają na to w ogóle uwagi. Czasem tylko śmiali, żebym więcej pił, bo wtedy mi motyl znikał.
Musisz "zaprzyjaźnić" się ze swoim ŁZS-em. Poznać co lubi, a czego nie i zacząć normalnie z nim funkcjonować. Sam wyrobisz swoją receptę na niechcianego "przyjaciela".
W razie czego to pytaj, zawsze odpowiem.
Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 21, 2014 06:26 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 20:28
Posty: 23
Małe sprostowanie:
w zasadzie ja nie myję twarzy wieczorem. Po prostu szampon babydream, którym myje włosy przy spłukiwaniu (mam prysznic) spływa też mi po twarzy i to jest to "mycie". Także bardziej to takie spłukiwanie szamponu z twarzy niż jej mycie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 21, 2014 10:52 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Pn maja 12, 2014 16:31
Posty: 28
rafael, a jeśli chodzi o maść Protopic, to jak wyglądają u Ciebie te wypryski? To są po prostu miejsca bardziej zaczerwienione? Bo ja właśnie nie mam czegoś takiego, jak inni forumowicze piszą - jakiegoś żółtego złuszczającego się naskórka, po prostu czasem takie plamki bardziej czerwone, ewentualnie takie małe pryszcze.

OCM, gdzie kupiłeś produkty potrzebne do tego? Bo może jak będę miał okazję, to to spróbuje, chociaż wyczytałem, że trzeba tam używać gorącego ręcznika, czy nie nasili to tego rumienia? W tym artykule http://wizaz.pl/Pielegnacja/Trendy-w-pi ... mnicze-OCM są podane jakieś oleje do poszczególnych rodzajów twarzy. Czym się kierowałeś wybierając swoje?

Dzięki wielkie za Twoje rady, na pewno mi się one przydadzą, no i za to, że poświęcasz swój czas :)

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz maja 22, 2014 19:57 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 20:28
Posty: 23
jatoja na samym początku miałem takie złuszczające plamy, ale nie były żółte tylko czerwone. Teraz mam dokładnie coś takiego jak opisujesz u siebie, czyli małe pryszcze, plamki, które jak widzę, że zaczynają się pojawiać przykrywam protopicem na noc, same czubeczki. Im mniej protopica tym lepiej.

Produkty do OCM kupiłem w zwykłym sklepie spożywczym (większym), można też dostać w sklepach medycznych i ze zdrową żywnością tylko pamiętaj nierafinowane.
Co do gorącego ręcznika to również miałem na początku obawy, że mi się pogorszy, ale o dziwo nie. Nie musisz zaczynać od bardzo gorącego. Metodę wypróbuj w wolnym dniu od pracy czy szkoły. Jakby ci się pogorszyło od OCM to zmodyfikuj metodę i nakładaj sam olejek, bez gorącego ręcznika. Zostaw oleje na twarzy i przy kąpieli je po prostu zmyj.
Po OCM koniecznie trzeba nałożyć krem, żeby nie wysuszyć skóry, ja stosowałem brzozowo-rokitnikowy.

Co do olejów to patrzyłem na ich właściwości i tak je dobierałem. Metoda prób i błędów. Jest bardzo dużo olejów, ale odrzucałem te najdroższe. Samemu ciężko było mi się zdecydować na 3 oleje, bo wybór jest spory.
Pamiętaj, że przy OCM zawsze istnieje ryzyko, bo każdy inaczej reaguje. Poczytaj jeszcze trochę opinii o tej metodzie. Podczas robienia OCM skóra jest trochę czerwona, nawet tam gdzie nie ma łzs. Po zimnych okładzie zaczerwienienie znika od razu albo po kilku minutach.

Ściereczki trzeba co kilka dni prać oczywiście, ja to robiłem szarym mydłem (ok moja żona). I co jakiś czas wymieniałem na nowe. Szybko nasiąkają olejem i robią się "glutowate"

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz maja 22, 2014 21:21 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Pn maja 12, 2014 16:31
Posty: 28
To jeszcze takie szybciutkie pytanko, jeśli pójdę do lekarza rodzinnego, to mogę od niego dostać receptę na Protopic? Czy muszę od razu do dermatologa się kierować? Mógłbyś mi podać w jakich proporcjach zrobiłeś sobie tę mieszankę do OCM?

Dzięki wielkie, będę kontynuował leczenie Twoją metodą! :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 23, 2014 15:51 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 20:28
Posty: 23
jatoja jeśli chodzi o Protopic to trzeba uważać jak się go stosuje. Ja mam cały czas jedną tubkę, którą przepisał mi dermatolog jakieś -3 lata temu, ale myślę, że rodzinny powinien też Ci przepisać. Powiedz, że Ci się skończyła maść. Protopic ma różne stężenie, ja mam stężenie 0,1%.

Jeżeli chodzi o OCM to trochę eksperymentowałem. Na początku zrobiłem proporcję 30% olejku rycynowego i 70% oleju bazowego (po równo). Po jednym, dwóch użyciach dolałem więcej oleju bazowego (nie wiem dokładnie bo robiłem to na oko, pewnie ostatecznie wyszło jakieś 15-20% oleju rycynowego) bo dosyć sucha skóra mi się robiła. Potem kiedy robiłem kolejne buteleczki to raczej dawałem 15% olejku rycynowego.

Buteleczki, w których robiłem te mikstury kupiłem w rossmanie (tam gdzie można znaleźć mini kosmetyki do zabrania w podróż) mają pompkę, co bardzo ułatwia sprawę i są przezroczyste dzięki czemu widać ile czego wlewam. Ja na nich rysowałem sobie podziałkę więc było mi dużo łatwiej robić proporcje. Po użyciu takiej buteleczki kupowałem kolejną (ze względów higienicznych).

Jeśli chodzi o szmatki to ja nie kupowałem muślinowej jak zalecają, tylko taką do kurzy, ale o odpowiedniej fakturze, takiej gładkiej, żeby mi nie podrażniła skóry. Jakbyś robił zakupu w sklepie biochemia urody, to tam teraz można kupić takie ściereczki. Ja swoje kupowałem za jakieś 6 zł (za 2 pary). Średnio co drugi miesiąc wymieniałem na nową. A po każdym myciu starałem się ją prać szarym mydłem (no dobra nie ja i nie po każdym użyciu), ale warto wyprać, żeby nie mnożyły się bakterie. Najlepiej prać ręcznie szarym mydłem w kostce.

Jak coś sobie jeszcze przypomnę to Ci napiszę, a jak masz jakieś pytania to zadawaj śmiało.

Pozdrawiam :)

podsyłam Ci linka do olejów i ich właściwości, może się przyda:
http://www.macierz.org.pl/artykuly/zdro ... etyka.html

a tutaj jeszcze z podziałem na daną cerę:
http://agataklecha.blog.pl/2013/08/08/o ... kosmetyce/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 23, 2014 17:26 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Pn maja 12, 2014 16:31
Posty: 28
Kurcze, aż trochę tak głupio, że Cię męczę, ale no jesteś doświadczony, więc to wykorzystuje :D

Jaki miałeś olejek bazowy? Bo czytałem, że ludzie biorą np. olejek babydream, albo zwyczajną oliwę z oliwek.
Czyli mieszasz olejek bazowy + olejek rycynowy i do tego dodajesz jeszcze w jakieś tam proporcji inne oleje dla danej cery, tak?

W supermarketach takich jak Lidl, Biedronka, czy Intermarche możliwe jest dostanie odpowiednich olei? Bo mieszkam na wsi i najbliższe miasteczko nie jest jakoś super zaopatrzone w sklepy ze zdrową żywnością, czy czymś w ten deseń. Będę się jeszcze rozglądał, może coś mi się trafi.

Pozdrawiam serdecznie!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N maja 25, 2014 19:40 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Cz lut 27, 2014 20:28
Posty: 23
jatoja nie ma sprawy, pytaj śmiało:)

Moje OCM składało się z olejku rycynowego i pozostałych olejów. Oleje najlepiej dobrać wg własnego typu skóry (podesłałem Ci linki). Moja mieszanka to: olejek rycynowy (około 10-15%), olej lniany tłoczony na zimno, olej z pestek winogron tłoczony na zimno oraz olej z orzechów włoskich również tłoczony na zimno (każdego po równo).

Jeśli chodzi o dostępność konkretnych olejów zwłaszcza tłoczonych na zimno to czasem jest ciężko. Ja też mieszkam na wsi i kupowałem w mieście swoje oleje. Rycynowy w aptece dostępny bez problemu, a pozostałe w zwykłym sklepie spożywczym w mieście (wcale nie jakimś ogromnym mieście czy sklepie ze zdrową żywnością). Ale myślę, że w Intermarche kupisz je bez problemu (w Lidlu czy Biedronce wątpię). Szukaj na pułkach z olejami, oliwami z oliwek. Ja poszedłem z listą kliku olejów bo nie wiedziałem czy dostanę te co chciałem i miałem rezerwowe w razie czego (przydało się bo niektóre okazały się strasznie drogie).

Daj znać potem czy ta metoda przyniosła efekty.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn maja 26, 2014 14:13 
Offline
debiutant
debiutant

Dołączył(a): Pn maja 12, 2014 16:31
Posty: 28
No to jak będę w mieście, to poszukam tych olei, które wymieniłeś. A mógłbyś mi powiedzieć jeszcze, które brałeś pod uwagę, ale nie znalazłeś? Bo istnieje prawdopodobieństwo, że akurat tych nie będzie, a chciałbym to bardzo wypróbować, w internecie jest tego tyle, że nie mam pojęcia na co konkretnie się zdecydować :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 26, 2014 14:13 


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Tłumaczenie phpBB3.PL